Szansa dla polskich naukowców, szansa dla polskiej gospodarki

348 mln euro na innowacyjne projekty badawcze w ramach IMI2

Innovative Medicines Initiative (IMI) ogłosiła kolejną, dziesiątą edycję konkursu mającego na celu wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w obszarze medycyny. Konkurs obejmuje osiem obszarów, dotyczących m.in. bólu przewlekłego, autyzmu i hipoglikemii oraz wykorzystania big data w diagnozie i leczeniu raka prostaty. Termin składania projektów upływa 28 marca 2017 roku. Konkurs jest szansą dla instytucji badawczych oraz małych i średnich przedsiębiorstw na udział w międzynarodowych projektach z obszaru biomedycyny.

Program IMI2 jest projektem badawczym w obszarze biomedycznym, działającym na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, zawartego pomiędzy Unią Europejska a innowacyjnym przemysłem farmaceutycznym. Inicjatywa kładzie nacisk na realizację niezaspokojonych potrzeb medycznych, poprawę efektywności systemów ochrony zdrowia oraz na szybszy dostęp do innowacyjnych terapii, zwłaszcza w obszarach, gdzie jest to najpilniejsze.

Innovative Medicines Initiative jest także impulsem do rozwoju gospodarki opartej na wiedzy i poprawy unijnej konkurencyjności. W kontekście proinnowacyjnych planów zawartych w przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju program IMI stwarza szansę dla polskiego świata nauki oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach IMI mogą one uzyskać dostęp do globalnego know-how oferowanego przez innowacyjne firmy farmaceutyczne oraz włączyć się w europejskie konsorcja badawcze.

Współpraca Komisji Europejskiej i innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego w ramach Innovative Medicines Initiative przynosi wymierne korzyści dla rozwoju medycyny i poprawy zdrowia pacjentów. Niestety, pomimo ogromnego potencjału, do tej pory polskie instytucje naukowe i przedsiębiorstwa w niewielkim stopniu korzystały ze środków dostępnych w tym programie. Dlatego INFARMA, jako związek reprezentujący 28 innowacyjnych firm farmaceutycznych, stara się promować tę inicjatywę, aby jak najwięcej polskich badaczy mogło uczestniczyć w międzynarodowych projektach, a w przyszłości również inicjować powstanie międzynarodowych konsorcjów badawczych – powiedziała Bogna Cichowska–Duma, dyrektor generalna INFARMY.

 Projekty w ramach 10. edycji konkursu IMI2:

Zgłoszenia do konkursu w powyższych tematach są przyjmowane od 4 stycznia do 28 marca br. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych tematów oraz sposobu aplikacji są dostępne na kanale Youtube oraz stronie IMI.


dostarczył infoWire.pl